Skup kamienic – czym się kierować?

Skup kamienic – czym się kierować?

Sprzedaż zabytkowego gmachu czasami wiąże się z nieprzewidzianymi utrudnieniami. Dzisiejszy rynek lokuje swój kapitał przeważnie w nowoczesne mieszkania w blokach mieszkalnych i domy jednorodzinne. Pomimo tego wśród ludzi poszukujących nowego lokum wciąż można znaleźć miłośników zabytkowych budynków. W konsekwencji tego wielu właścicieli rozważa krok w postaci sprzedaży kamienicy.

Czy warto wykonać remont przed skupem kamienic?

W wyniku różnego rodzaju utrudnień związanych ze skupem kamienic dużo osób głowi się nad tym, jak sprzedać swoją nieruchomość. Problem ze sprzedażą budynku często wynika z powodu jego złej kondycji. Niektórzy przeprowadzają remont, aby odpowiadały oczekiwaniom potencjalnych klientów. Takie działanie potrafi istotnie podwyższyć wartość kamienicy i przyspieszyć jej sprzedaż. A jednak remont kapitalny poprzedzający skup kamienicy to niełatwy proces, który potrafi być nie lada utrapieniem. Sypiące się tynki, kocioł grzewczy, okablowanie starego typu czy nawracająca wilgoć – to tylko przykłady przestarzałych rozwiązań, które należałoby usunąć. Takie zabiegi wiążą się oczywiście z kosztami na które nie każdy się zgadza. Nic dziwnego, że część osób rezygnuje z tego pomysłu i próbuje sprzedać budynek. Ale o pomyślnym skupie kamienic nie przesądza tylko ich stan. Sam remont lub jego brak nie przesądza jeszcze o tym, że skup kamienic dojdzie do skutku.

Skup kamienic – kwestie prawne

Na dodatek wyjątkowo długoletnie kamienice bywają pod nadzorem konserwatora zabytków. W takiej sytuacji, zanim zajmiemy się skupem kamienicy trzeba dodatkowo starać się o zgodę na zamierzoną sprzedaż czy modernizację.

W niektórych przypadkach lokale mieszkalne zajęte są przez najemców. Taka sytuacja dodatkowo utrudnia skup kamienic. Jeżeli lokator jest związany umową, właściciel musi dopełnić formalności zanim zdecyduje się na sprzedaż budynku. Wymagane formalności bywają przytłaczające, a ich dopełnienie może zająć dłużej, niż przewidywaliśmy. Zbycie przytoczonego typu lokum wymaga też podstawowej wiedzy z zakresu nieruchomości. Chcąc obracać tego rodzaju nieruchomością należy posiadać odpowiednią wiedzę w tej dziedzinie. Nie każdy ma jednak czas na szukanie informacji dotyczących skupu takich kamienic.

Eksperci od skupu kamienic

Samodzielna próba podjęcia się skupu kamienic może być wielkim obciążeniem dla wielu osób. Aby uniknąć rozczarowania na samym początku dobrze skontaktować się z firmą, która pomoże w wyznaczeniu wartości handlowej budynku.
Specjaliści od skupu kamienic są w stanie znacznie usprawnić proces realizacji. Firmy zajmujące się obrotem nieruchomościami, rewitalizacją oraz najmem będą w stanie ująć rozmaite atuty kamienic- nawet te, które początkowo wydawały się bez znaczenia. Dostarczają też pomoc w zrozumieniu skomplikowanych czynności prawnych związanych z handlem nieruchomością oraz zawiłej biurokracji związanej z obrotem nieruchomością, jaką jest kamienica. Ponadto, jeżeli sama firma nie jest zainteresowana skupem kamienicy, może pomóc w przygotowaniu oferty sprzedaży dla pozostałych przedsiębiorstw na rynku.