Praca na kilku monitorach

Laptop plus jeden dodatkowy monitor to standardowa często spotykana konfiguracja. Ekran podpinany jest pod dostępne złącze w laptopie takie jak: D-Sub, DVI, HDMI, ewentualnie DisplayPort. Oczywiście monitor powinien posiadać to samo złącze, gdyż w ten sposób mamy pewność, że przekazywany sygnał pomiędzy laptopem a ekranem będzie generował jak najlepszy obraz. Przejściówki natomiast można użyć w przypadku, gdy mamy dostęp do następujących wejść: D-Sub, DVI, HDMI. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie są jeszcze inne dostępne tego typu konfiguracje to zapoznaj się właśnie z tym artykułem.  

Laptop +  dwa monitory 

W tym przypadku działają tutaj dwa monitory, ekran od laptopa natomiast jest wyłączony. Z takim rozwiązaniem są sobie w stanie poradzić laptopy mające dwa wejścia, które dają nam możliwość podpięcia dwóch zewnętrznych monitorów. Opcja wyświetlania obrazu na zewnętrznym wyświetlaczu jest możliwa także w momencie, kiedy w naszym laptopie znajduje się zintegrowana karta wystarczy tylko w ustawieniach wybrać odpowiednie opcje, a następnie zapisać je.   

Laptop + ekran laptopa + dwa monitory 

Wielu producentów nie potrafi powiedzieć wprost, czy obraz z ich laptopów może być przekazywany do innych ekranów, monitorów w taki sposób, aby mógłby on jednocześnie być wyświetlany na laptopie. Dlatego decydując się na takie rozwiązanie musimy się za jego realizacje zabrać sami. W tym celu należy zakupić: 2 karty graficzne, czyli procesor Intel z takich serri jak i3/i5/i7, który ma zintegrowaną kartę graficzną + kartę graficzną, taką jak NVidia lub ATI. Przykładowy laptop, jaki może zostać użyty do przekazu obrazu to notebook Dell XPS 14z ma on wbudowane porty HDMI oraz mini DisplayPort. Możemy także skorzystać z nowszego Lenovo Thinkpada w530 za 1300 zł. Jednak taka konfiguracja strasznie obciąża laptopa, który szybko się nagrzewa i ulega licznym awariom, takim jak: szybki spadek kondycji baterii, który sprawia, że laptop na jednym ładowaniu działa krócej, czy uszkodzenie karty graficznej bądź układu graficznego, a w ostateczności wysoka temperatura może doprowadzić także do uszkodzenia innych komponentów.  

Do pierwszego wariantu użyto następujących monitorów:

Monitor Asus 27 cali z wejściem na kabel mini DisplayPort oraz Display Port 

Monitor Siemens 27 cali  z wejściem na kabel HDMI – DVI 

Do drugiego wariantu zostały użyte monitory, które podłączono bez problemowo takie jak:

LG 42 Cale z wejściem na kabel D-SUB oraz DVI

Dell 27 cali  z wejściem na kabel mini DisplayPort oraz DisplayPort 

Podsumowując kluczowe do działania 3 ekranów są następujące elementy:

Dwie karty graficzne znajdujące się w laptopie (jedna może być zintegrowana z procesorem)

Dwa wejścia na monitory zewnętrzne 

Windows 7,8,10 

Dodatkowo można zakupić huba usb, gdyż w ten sposób będziemy mieć inne dodatkowe wejścia na monitor. 

Za takiego typu sprzęt może posłużyć nam adapter do wielu wyświetlaczy jakim jest  Matrox TripleHead2Go DP Edition. Jednak tego typu rozwiązanie nie jest pozbawione wad, a są nimi:

Wysoka cena

Problemy ze sterownikami 

Możliwość przesyłu gorszego jakościowo obrazu