Jak wybielić (poszarzałe i żółte) firany

Czy po kilku praniach nowa koszula lub bluzka ma ponurą szarość zamiast lśniącej bieli? Pomocne powinny być domowe środki, specjalne produkty i silnie działające detergenty. Ale jakie środki są skuteczne w rozjaśnianiu szarawych odcieni? test wystawia na próbę – i odpowiada na najważniejsze pytania dotyczące szarego welonu.

Od jasnej bieli do smutnej szarości

Frustracja przychodzi szybko. Już po kilku praniach promienna biel bluzki, koszuli i spodni zmienia się w smutną szarość. Jak to się dzieje Podczas prania najmniejsze cząsteczki brudu utkną w tkaninie. Słabe detergenty lub detergenty w zbyt małej dawce nie zatrzymują odpowiednio oderwanego brudu w roztworze detergentu. W ten sposób można go wciągnąć z powrotem na włókna tekstylne zamiast spływać z wodą do płukania. Im więcej brudu stopniowo gromadzi się na białej koszuli, tym wyraźniejszy staje się „horror” – często już po kilku praniach. Kolorowe tkaniny w bębnie odbarwiają się na biało i sprawiają, że wyglądają na szare.

Domowe sposoby na wybielenie firanek

Co robić? Porady na forach internetowych, takich jak frag-mutti.de, muttis-haushaltstipps.de i gutefrage.net, polecają proszek do pieczenia i cytryny przeciw szarej mgle. Według dostawcy bielizny do prania i wybielania powinny również zapewniać olśniewającą moc lub super biel. Jako przykład zbadaliśmy kandydatów i pozwoliliśmy im udać się na boisko razem ze standaryzowanym testowym detergentem przeciwko brudnej szarości. Nawet dobry komercyjny, mocny detergent musiał pokazać, czy jest nie tylko czysty, ale także biały. Wniosek: Jeśli brud osiadł prawidłowo w praniu, trudno jest ponownie uzyskać szarą biel.

Cytryna i kwas cytrynowy sprawiają, że szare pranie znów jest białe – czy to prawda?

Polecane na forach internetowych, sprawdzone przez nas. W bębnie pralki wkładamy torebkę z plasterkami cytryny wraz z brudno-szarymi tkaninami i wypierzamy ją w 60 stopniach z testowym detergentem. Rezultat: nie jest czysta biel, nie ma nawet czystego cytrynowego zapachu. Pożądany sukces się nie spełnił, pranie było szare. Druga próba. Tym razem moczyliśmy tkaniny przez godzinę w kwasku cytrynowym (12 gramów proszku na litr) w 60 stopniowej gorącej wodzie w wannie. Potem wrócili do maszyny. Nie było prawie żadnych korzyści. Za mało jak na ten wysiłek.

Czy soda oczyszczona to lepszy przepis?

Nie. Dwie torebki proszku do pieczenia wypełnione testowym detergentem i tekstyliami w maszynie nie dały wymiernego efektu bieli i czystości. Przepis na kadzi nie działał dużo lepiej: Moczenie go przez godzinę w gorącej wodzie z sodą oczyszczoną (jedno opakowanie na litr), a następnie mycie w maszynie prawie nie sprawiło, że rzeczy były czystsze. Genialna biel też nie wyszła. I ostatnia sprawa: cytryny i proszek do pieczenia lepiej pasują do ciast niż do prania.

Czy środki czyszczące zawierające chlor są alternatywą?

Chlorowe środki czyszczące mają działanie wybielające. Jednak celowo ich nie testowaliśmy. Powód: organiczne związki chloru powstają podczas namaczania oraz w pralce. Niepotrzebnie zanieczyszczają wody i dlatego są niepożądane z ekologicznego punktu widzenia.