Jak trwale usunąć dane wrażliwe z komputera firmy?

Usunąć dane z komputera można trwale na różne sposoby. Dla wielu firm jest to bardzo ważne, gdyż cenią sobie one mocno poufność swoich klientów. W razie dostania się ich w niepowołane ręce może wyniknąć spora afera. Nie tylko z powodów prawnych związanych z RODO, ale również z utratą swojego wizerunku. W jaki sposób mieć pewność, że dane już nigdy nie przedostaną się do innych komputerów? 

Do kogo zwrócić się o pomoc? 

Wiele osób uważa, że niszczenie danych załatwi proste użycie „kosza” z pulpitu. Opróżnianie go nie powoduje jednak, że informacje znikną z dysku. Spowoduje to jedynie większą ilość miejsca do ponownego użycia w obrębie systemu operacyjnego. W dowolnej chwili można ściągnąć specjalne oprogramowanie (często darmowe), które szybko zwróci dane. Wystarczy chwila nieuwagi, wyrzucenie starego dysku i ktoś może spowodować wiele szkód dla firmy. 

Niszczenie danych można załatwić zwracając się do specjalnych firm informatycznych. Dysponują one specjalistycznym oprogramowaniem, które szybko załatwia problem. Kupienie ich we własnym zakresie może być dużo droższe niż koszt wynajęcia specjalisty. Znający się na swoim fachu informatycy dobrze znają podstawowe zasady RODO. Dobrze wiedzą, kiedy klient jest w pełni bezpieczny, jeśli chodzi o dane wrażliwe. 

Sposoby radzenia sobie ze starymi danymi 

Niszczenie danych można przeprowadzić na różne sposoby. Pierwszym z nich jest użycie programów. Polega to na wielokrotnym nadpisaniu informacji, które znajdują się na konkretnym nośniku informacji (np. dysku). Usuwanie programowe potwierdzane jest na końcu specjalistycznym raportem, który potwierdza wykonaną operację. Programowe niszczenie danych wykonywane jest na dyskach HDD, SSD, serwerach, komputerach stacjonarnych, tabletach, smartfonach oraz laptopach. Trwałe usunięcie informacji powoduje, że sprzęt dalej jest w pełni użyteczny, a nawet można go jeszcze sprzedać. 

W pewnych przypadkach usuwanie danych przyjmuje bardziej radykalne środki. Polega ono na trwałym zniszczeniu fizycznym sprzętu. Dzięki temu dochodzi do całkowitego uniemożliwienia korzystania z urządzenia. Jest to przydatna opcja w przypadku starych dysków i telefonów, które już niespecjalnie nadają się do wykorzystania. Sprzęt usuwa się za pomocą specjalnych niszczarek z systemem dwustopniowym. Operacja jest dostosowana do praktycznie wszystkich dysków (HDD, SSD i macierzowe), starych taśm, kaset, dyskietek czy telefonów. Jest to świetna metoda na nieużywane już urządzenia, które nadal zawierają informacje, ale nie można ich odzyskać komputerowo. Wszystkie te usługi można zlecić specjalistom z https://selkea.pl/, którzy podejmują się zarówno programowego, jak i fizycznego usuwania danych.