Ile kosztuje i czym jest punkt elektryczny?


Instalacja elektryczna jest częścią większej sieci niskiego napięcia i składa się z układu przewodów. Jest elementem niezbędnym do funkcjonowania każdego budynku. Taka instalacja elektryczna może mieć różne funkcje, które są uwarunkowane od wykorzystanych nakładów finansowych, a także od personalnych upodobań. Każdy projekt budowlany musi zawierać również projekt instalacji elektrycznej, która musi zostać zaakceptowana przez elektryka z odpowiednimi uprawnieniami elektrycznymi. Na tym etapie często można się spotkać z określeniem punktu elektrycznego. Co to jest?

Co to jest punkt elektryczny?


Punkt elektryczny to pojęcie, z którym spotykają się osoby, które są w trakcie projektowania obwodów elektrycznych podczas np. budowy własnego domu. Nierzadko sformułowanie to jest błędnie rozumiane, dlatego przyjęto ogólną definicję, która mówi, że zagadnienie to ma za zadanie ułatwić szacowanie oraz kontrolę nad kosztami podczas zakładania instalacji elektrycznej. Faktem jest, że im większa liczba punktów, tym droższy koszt usługi. Na wysokość ceny składają także się użyte materiały, sprzęt oraz prace montażowe i instalacyjne.

Ile kosztuje punkt elektryczny?


Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań. Warto wiedzieć, że ceny mogą się wahać, ponieważ punkty elektryczne bywają często inaczej definiowane. Jednak znamy średnią cenę — za punkt będzie trzeba zapłacić od 50 do 90 złotych. Na tę kwotę składają się czynniki takie jak: zakres pracy, rozmiar instalacji elektrycznej, poziom jej skomplikowania, a nawet region Polski, w którym ma zostać wykonana usługa. Aby zabezpieczyć swoje interesy, warto podpisać z elektrykiem umowę, w której określi się zakres pracy. Taka umowa może okazać się przydatna, gdyby doszło do nieporozumienia wkraczającego na drogę prawną.

Punkt elektryczny – koszt u elektryka


Wyżej odpowiedzieliśmy na pytanie, jaka będzie cena za punkt u elektryka, ale jak dokładnie jest wyceniana instalacja elektryczna i co tak naprawdę się na tę kwotę składa? Pod pojęciem punktów elektrycznych często kryją się elementy takie jak wypusty oświetleniowe, gniazdka lub podzespoły zasilania dodatkowego. Należy również pamiętać, że sposób liczenia poszczególnych elementów często zależy od samego elektryka np. gniazda siłowe o mocy 400V mogą zostać policzone jako trzy różne punkty elektryczne. Inaczej wygląda sprawa, jeśli chodzi o gniazda rozdzielcze w budynkach wolnostojących. Gniazda te są zasilane jednofazowo, więc ułożenie kilku metrów instalacji elektrycznej jest liczone jako jeden punkt. W niektórych przypadkach jako punkt są również liczone wypusty oświetleniowe zakończone puszką oraz puszka włącznika, która musi zostać doprowadzona kablem. Można również zaliczyć punkt elektryczny jako puszkę włącznika, która jest doprowadzona kablem, albo wypusty oświetleniowe, które są zakończone puszką. Jak widać, oszacowanie ceny takiej usługi jest praktycznie niemożliwe, dlatego warto porozmawiać z elektrykiem i zapytać o jego indywidualny cennik.