Dom w Norwegii czy warto ?

Kupno domu w Norwegii

Opcje posiadania domu

Chcesz kupić nieruchomość w Norwegii? Istnieją dwa główne sposoby zakupu domu w Norwegii. Własne domy są proste: jesteś właścicielem nieruchomości. Zakup nieruchomości w ten sposób pociąga za sobą 2,5% podatek od nabycia (dokumentsavgift), który jest taki sam jak opłata skarbowa w Polsce.

Jednak w przeciwieństwie do Polski podatek jest płatny od pełnej kwoty końcowej ceny sprzedaży. Jeśli nieruchomość znajduje się na nowym terenie deweloperskim, takim jak blok mieszkalny lub pas domów szeregowych (rekkehus), istnieją pewne wspólne koszty (felleskostnader) związane z utrzymaniem i sprzątaniem wspólnych obszarów, ale są one zwykle niskie.

Współwłasność Domu

Popularną alternatywą jest współwłasność (andel), zazwyczaj w formie spółdzielni mieszkaniowej (borettslag). Zasadniczo stajesz się udziałowcem spółdzielni i nabywasz prawa do zamieszkania w określonej nieruchomości.

Ponieważ borettslag jest właścicielem samej nieruchomości, musisz płacić znaczną miesięczną kwotę na pokrycie wspólnych długów (fellesgjeld) z tytułu kosztów budowy, odsetek od innych pożyczek, kosztów utrzymania, a w niektórych przypadkach kosztów energii, ogrzewania i telewizji. Decyzje o rozwoju podejmuje wybrany zarząd członków borettslag.

Taka struktura kosztów oznacza, że chociaż rzeczywista cena sprzedaży jest niższa, miesięczne wydatki mogą być równie wysokie (aw niektórych przypadkach nawet wyższe) jak zakup mieszkania własnościowego. Mówiąc najprościej, koncepcja współwłasności niekoniecznie jest tańsza, ale niska cena sprzedaży pozwala większej liczbie osób na zakup nieruchomości.

Kredyt Hipoteczny w Norwegii

Niezależnie od rodzaju zakupu będziesz potrzebować kredytu hipotecznego, chyba że jesteś bardzo zamożny! W prawie wszystkich przypadkach będziesz potrzebować depozytu w wysokości 25% ceny sprzedaży. Jedynym poważnym wyjątkiem są osoby poniżej 34 roku życia, którym niektóre banki oferują 15% kredytu hipotecznego z zaliczką.