Dom na wsi – czy warto się na niego zdecydować?
Dawniej wieś kojarzyła nam się jedynie z działalnością rolniczą, hodowlą zwierząt, uprawą roślin czy sadownictwem. Wszystkie osoby mieszkające na wsi żyły z gospodarki, wieś była więc ich miejscem pracy. Ludzie rzadko wyjeżdżali do miasta, a jeśli już to robili to tylko wtedy, gdy faktycznie musieli załatwić jakąś sprawę. Dzisiaj dom na wsi kojarzy nam się nieco inaczej. Ale czy taki sposób życia sprawdzi się u każdego?
Spis Treści
Dom na wsi – miejsce z dala od zgiełku miasta
Największą zaletą mieszkania na wsi jest cisza i spokój. Żyje się tutaj odrobinę wolniej, nikt się nie spieszy, ludzie czasem wydają się bardziej życzliwi. Na dom na wsi decydują się więc głównie osoby, które próbują uciec od zgiełku miasta, od hałasu ulic, zanieczyszczeń powietrza czy bloków mieszkalnych. Dziś wieś nie jest już jedynie miejscem pracy. To miejsce do życia dla każdego, kto uwielbia kontakt z naturą i lubi wieść iście sielankowy tryb życia.
Coraz więcej osób decyduje się na taki domek, jednocześnie znajdując się w pobliżu miasta. Okazuje się jednak, że nie dla każdego takie życie będzie dobrym rozwiązaniem.
Dom na wsi – dla kogo sprawdzi się najlepiej?
Przede wszystkim dla osób, które chcą odpocząć od miastowego tryby życia. Możemy zdecydować się na dom na wsi zbudowany samodzielnie od podstaw na podstawie projektu budowlanego lub kupić gotową nieruchomość, najlepiej nową lub do remontu. To, które rozwiązanie sprawdzi się najlepiej, zależy już od preferencji oraz budżetu danej osoby. Jednak to nie jedyne rzeczy, które warto rozważyć przed zamieszkaniem na wsi.
Szkoła i praca
Dom na wsi nie sprawdzi się, jeśli mamy małe dzieci lub musimy codziennie dojeżdżać do pracy. Codzienne przejażdżki do szkoły i miejsca zatrudnienia mogą nas zniechęcić i zabrać nam radość z sielankowego życia na wsi. Po prostu nie będziemy mieć czasu, aby się nim cieszyć. W dodatku na wsi szkoły znajdują się często daleko, a standardowa komunikacja nie funkcjonuje. Rzadko jeżdżą (o ile w ogóle jeżdżą) autobusy dowożące dzieci do i ze szkoły.
Jeśli jednak pracujemy zdalnie lub właśnie przeszliśmy na emeryturę, to dom na wsi może być dla nas wybawieniem i ucieczką od stresującego życia w mieście.
Bliskość dużego miasta
Są i tacy, którzy uwielbiają, gdy dużo się dzieje. Uczestniczą w wielu eventach, chodzą na koncerty, na basen, siłownią do teatru. Wówczas mieszkanie na wsi może im utrudniać wykonywanie codziennych aktywności. Słaby dostęp do sklepów czy duże odległości do przyjaciół i znajomych będą te osoby przerażać. Kompromisem może być dla nich dom na wsi w bliskiej okolicy większego miasta, gdzie dojazd do centrum zajmuje mniej niż 20 minut. Wówczas mogą czerpać radość z przebywania na świeżym powietrzu, a także zachować bliski kontakt z życiem kulturalnym w mieście.
Naprawy domu
W mieście naprawami bloku mieszkalnego zajmuje się spółdzielnia. Mieszkańcy praktycznie nie muszą się o nic martwić – chyba że chodzi o wymianę żarówki na klatce schodowej. Gdy posiada się dom na wsi to na głowę jego właściciela spadają wszystkie obowiązki. Na bieżąco trzeba sprawdzać, czy wszystko działa i remontować, gdy tylko coś się zepsuje. O ile drobne usterki mogą nie stanowić problemu, to duże naprawy, np. związane z dachem niektórych mogą przerosnąć.
Natomiast plusem może być możliwość zainstalowania paneli słonecznych i uniezależnienia się od prądu.